EktarMusím říct, že jako člověk který většinu svého života fotí na digitál, to pro mě bylo ožehavé téma, zvláště pak při diskusích s Jirkou, který analog vždy velmi orodoval. Pokusím se vylíčit můj pohled a jak jsem nakonec k analogu došel sám. Předem avizuji že je to cesta poněkud zvláštní a komplikovaná :-)

 Včerejší příspěvek mě motivoval k tomu sepsat pro vás mé osobní důvody, proč bych se své zrcadlovky nevzdal a jelikož jsem nedávno řešil nákup nového fotoaparátu (Ve hře byla právě jedna zrcadlovka a jedna bezzrcadlovka), jsou to důvody velmi čerstvé.

Canon před pár týdny představil novou bezzrcalodvku EOS M50. Jedná se fotoaparát střední třídy který je v mnoha ohledech velmi zajímavý. Musím říct, že mi Canon udělal tímto modelem velikou radost a myslím že ukázal, že moc dobře ví co dělá.

dcKdyž Marvel přišel před lety s Iron Manem, nebo se svým prvním Avengerem, měl jsem ty filmy opravdu rád. Nepovažuji se úplně za blockbusterového diváka, dnes už se takovým filmům spíše vyhýbám. Svého času si ale myslím že Marvel pěkně rozčeřil poměrně zatuchlé vody tehdejšího filmového průmyslu letních velkofilmů. Bylo to vtipné, nestydělo se to za svůj komiksový původ a nehrálo si to na bůhví co. DC Comics v mých očích vždycky trochu přehrávali a dlouho neuměli nic jiného, než pořád dokola vykrádat ta stejná témata. Navíc se neuměli brát z nadsázkou a jejich filmy byly povětšinou ultra temné a vážné.

sydney 18 themeUž nějaký ten pátek se poohlížím po fotobrašně, která by splnila mé nároky. A jak už jistě tušíte z předchozí věty, takovou brašnu není úplně jednoduché sehnat. Nejprve bych vám měl vysvětlit, jaké že to mám nároky, na takovou fotobrašnu.

 

7dmarkiiKdyž Jirka zhruba před půl rokem kupoval 7D MKII, těšil jsem se jako malý kluk až si s ním poprvé zafotím. Je to přeci jen vysoká meta, a pro nás koneckonců ta nejvyšší, protože jsme se rozhodli zůstat u formátu APS-C. 7D MKII je nejvyšší model s APS-C snímačem, který Canon nabízí, a proto jsem byl plný očekávání. Je to něco jako když sníte o vozu vyšší třídy, vaše očekávání jsou obrovská - samozřejmě často až příliš nadnesená. Ve finále, když do takového auta sednete, zjistíte, že má ve výsledku volant a čtyři kola. Tak nějak podobně to logicky muselo být i s Canonem 7DMKII. (Od teď už jen "Mark", co vy na to? My mu s Jirkou neřekneme jinak.) Na druhou stranu jsou ale věci, kterými Mark přímo oslnil a nutno podotknout, že jsme se o nich nikde nedočetli. Proto se je pro vás teď pokusím sepsat. 

 

01Máte v podstatě několik možností, kam si "nechat svítit" slunce. Ne všechny jsou ale v zásadě správné, dá se říct že jen jedna je ta pravá. Problémem při focení portrétů jsou hlavně stíny v obličeji. Pokud vám fotografovaná osoba stojí v pravém úhlu ke slunci, v reliéfu jeho obličeje se logicky tvoří stíny. Lidé, kteří začínají s focením, tuto možnost volí velmi často, jelikož se nemusí zaobírat přepálenou oblohou a zároveň se jim fotografovaná osoba nemračí do slunce. Je však nutné podotknout, že je téměř nemožné postprodukčně opravit stíny v obličeji.

Často se na nás obracíte právě s touto otázkou, na kterou však není úplně jednoduché odpovědět. Proto jsme se rozhodli sepsat pro vás něco jako návod jak postupovat a jak se rozhodovat při výběru fotoaparátu. Předem je nutné říct, že se nebudeme věnovat značkám, ale spíše jednotlivým typům. Řešit výrobce je totiž značně kontraproduktivní a navíc se nemusíte bát, že by váš oblíbený výrobce neměl v nabídce alternativu k něčemu o čem tady budeme psát. 

Vím z vlastní zkušenosti, že může být velmi těžké si v záplavě značek, cen a velikostí vybrat ten správný fotobatoh, který vám bude vyhovovat. Když jsem sám před lety jeden pořizoval, rozhodl jsem se právě pro Vanguard. Těm z vás, kteří po něm koukáte, třeba ulehčím touto uživatelskou recenzí výběr. Musím se přiznat, že jsem fotobatoh nějak dopředu neměl vybraný. Vybíral jsem až v showroomu obchodu s fotografickým příslušenstvím. Vanguard mě zaujal především svou konstrukcí a vnějším materiálem a i přes vyšší pořizovací cenu se mi jevil jako nejlepší.